Kobiet z prostymi włosami jest zdecydowanie więcej niż tych z kręconymi. Częściej można spotkać nieokreślone fale niż burzę gęstych loków. Przewrotność losu polega na tym, że kobiety o włosach kręconych zazwyczaj zazdroszczą tym z prostymi pasmami, a te z prostymi… pragną loków. Jest to normalne zjawisko – mamy taką tendecję do idealizowania czegoś, co ma ktoś inny. Widzimy tylko charakterystyczną burzę loków, nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile czasu jej posiadaczka spędziła na doprowadzaniu czupryny do porządku. Włosy kręcone z reguły wymagają pilniejszej uwagi i większych starań ze względu na ich taką, a nie inną budowę.

Włosy kręcone – charakterystyka

Struktura kręconego włosa jest nieco inna od struktury włosa prostego. Siłą rzeczy więc wymaga innej pielęgnacji. Z natury jest suchy, łamliwy i bez połysku. Potrzebują więc nawilżenia, ale nie takiego, które zastosowalibyśmy w przypadku prostych włosów. Należy wystrzegać się ciężkich, silnie wygładzających włos kosmetyków. Nawilżenie musi iść w parze ze sprężystością i lekkością, aby loki nie straciły swojego uroku na rzecz ciężko opadających pasm okalających twarz.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji kręconych włosów

Drobne czynności powielone podczas codziennej pielęgnacji mogą mieć trwałe skutki. Wprowadzenie małych zmian przyzwyczajeń będzie właściwie nieodczuwalne, a może znacznie wpłynąć na wygląd włosów i efektywność stosowanych kosmetyków:

  • zrezygnuj ze zwykłych szczotek i cienkich grzebieni – kręcone włosy są bardzo podatne na urazy mechaniczne, a takie przyrządy łatwo je generują
  • Rozczesuj włosy na mokro – gdy już zaopatrzysz się w odpowiednią szczotkę, nie próbuj stosować jej na suchych włosach – wilgotne łatwiej się rozdzielają i istnieje mniejsze ryzyko zniszczeń
  • Nie trzyj włosów ręcznikiem – pocieranie mokrych włosów ręcznikiem uszkadza je za każdym razem coraz bardziej; zamiast tego owiń głowę i czekaj aż materiał sam wchłonie wilgoć.
  • Susz włosy zimnym powietrzem – idealnym wyjściem będzie pozostawienie włosów do samoistnego wyschnięcia, ale nie zawsze jest na to czas; wybieraj zatem zimny nawiew, bo wysoka temperatura produkowana przez suszarkę powoduje trwałe uszkodzenia, które potem trudno cofnąć.
  • Aby dodać włosom objętości i zastąpić efekt ciepłego powietrza, susz je z głową w dół. To uniesie je u nasady.
  • Ugniataj mokre włosy przed wysuszeniem – błędem jest suszenie włosów na szczotkę, gdyż ta czynność ani ich nie wyprostuje, ani nie skręci, jedynie obciąży i pociągnie w dół. Aby włosy po wysuszeniu układały się w zgrabne loczki, po użyciu pianki lub sprayu ugniataj je, zbierając pasma od końcówek i ściskając aż po nasadę.

Jakie kosmetyki należy wybierać do kręconych włosów?

Profesjonalne, dopasowane produkty do pielęgnacji kręconych włosów proponuje firma Matrix. Kosmetyki do włosów firmy Matrix to wybór polecany przez specjalistów. W ofercie dla kręconych włosów znajdują się między innymi:

  • Szampon Sprężystość z linii Total Results – nawilża i podnosi kręcone oraz falowane włosy
  • Odżywka Sprężystość z linii Total Results – kontroluje puszenie się włosów
  • Balsam Sprężystość z linii Total Results – definiuje loki nadając im foremny kształt
  • Olejek Replenish Oil Mist z linii Biolage – wygładza i zmiękcza, jego atutem jest w pełni naturalny skład.

Chociaż kręcone włosy wymagają od ich posiadaczek trochę większego poświęcenia i inwestycji czasu, to efekt jest tego wart. Kręcone włosy same w sobie są ozdobą, wyróżniają w tłumie – postać jest automatycznie bardziej wyraźna. Nie trzeba eksperymentować z kolorem czy długością, bo skręt włosów daje równie oryginalny efekt. Warto docenić to, że zostało się naturalnie wyposażonym w coś, co inni mogą mieć tylko dzięki lokówkom i wałkom. Odpowiednia pielęgnacja kręconych włosów powinna dać efekt, z którego każdy będzie zadowolony.

Więcej informacji na ten temat na www.matrixprofessional.pl