Pielęgnacja włosów może nie przynosić pożądanych rezultatów, jeśli nie zna się rodzaju swoich włosów. Pasma suche potrzebują nawilżenia, jednak brak równowagi w dostarczaniu różnorodnych składników odżywczych może sprawić, że stan kosmyków nie ulegnie poprawie. Czasem nawet pomimo odpowiedniej pielęgnacji nic się nie zmienia. Jeśli taki stan rzeczy dotyczy ciebie, a dodatkowo twoje włosy były często farbowane lub poddawane innym zabiegom fryzjerskim, prawdopodobnie jesteś właścicielką włosów uwrażliwionych.

Włosy uwrażliwione – co to znaczy i czym się charakteryzuje ten typ włosa?

W skrócie i najbardziej ogólnie – włosy uwrażliwione to takie włosy, które są najbardziej podatne na wszelkie zniszczenia oraz urazy, wymagają więc odpowiedniej pielęgnacji. W efekcie kosmyki bywają suche nawet mimo dbania o nie i odżywiania. W tej kategorii mieszczą się włosy cienkie i delikatne z natury, wysokoporowate, czyli z otwartymi łuskami, jak również te zniszczone i nadwyrężone koloryzacją oraz zabiegami fryzjerskimi z użyciem ciepła. Także niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak może doprowadzić pasma do takiego stanu.

Jakie czynniki mogą źle wpływać na kondycję włosów uwrażliwionych?

Suszenie gorącym nawiewem, prostowanie, używanie lokówki czy częste farbowanie to oczywiste sytuacje, w których nastąpić może zniszczenie włosa. Jednak kosmyki uwrażliwione mogą ucierpieć także w szeregu innych przypadków, które niekoniecznie mogą kojarzyć się z wysoką szkodliwością. Są to:

 • ocieranie się włosów o plecy
 • przygniatanie włosów plecami, paskami od torebki
 • związywanie gumką, spinanie spinkami
 • zbyt szorstki ręcznik oraz intensywne wycieranie włosów po umyciu
 • używanie twardej, złej jakości szczotki
 • twarda woda używana do mycia włosów

Jak widać zatem, ten typ włosa jest niezmiernie podatny na uszkodzenia i zniszczyć go może dosłownie wszystko. Z tego względu właśnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

Jak dbać o włosy uwrażliwione?

W pielęgnacji włosów wrażliwych najważniejsze jest, by unikać zabiegów, które mogą pogarszać ich kondycję. Najlepiej więc zrezygnować z rozjaśniania, a koloryzację przeprowadzać za pomocą delikatnych farb lub produktów naturalnych czy roślinnych. Najlepiej również wyeliminować suszenie gorącym nawiewem i inne zabiegi z użyciem ciepła, a po umyciu kosmyki odsączać delikatnie w miękki ręcznik zamiast je pocierać.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

 • Codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu olejować włosy. Oleje znane są ze swoich właściwości nawilżających, odżywiających oraz ochronnych, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w codziennej pielęgnacji.
 • Po każdym myciu należy stosować nawilżającą odżywkę do włosów
 • Kilka razy w tygodniu dobrze jest nakładać maskę do włosów, najlepiej sprawdzi się nawilżająco-odżywiająca
 • Po każdym myciu należy nakładać na końcówki serum ochronne, co zapobiegnie łamaniu się oraz rozdwajaniu
 • Warto związywać włosy, jednak używając do tego delikatnych gumek. Pasma nie powinny być mocno ściśnięte
 • Co pewien czas dobrze jest poddać się profesjonalnej kuracji przeznaczonej dla włosów uwrażliwionych. Serię dla tego typu włosów ma w swojej ofercie L’Oreal: maski, odżywki oraz kremy, sera i szampony dostosowane do wymagań delikatnych, suchych włosów i dogłębnie je odżywiające.