Twoje dziecko drży na samą myśl o wizycie u dentysty? To naturalne. Nawet osobom dorosłym stomatolog często kojarzy się z bólem i stresem. Jednak strach malucha nie może być powodem od stałego unikania wizyty u stomatologa dziecięcego. Zabiegi dentystyczne u dzieci – zarówno te profilaktyczne jak i lecznicze pozwalają uchronić je przed takimi problemami jak próchnica, wady zgryzu i choroby dziąseł. Im wcześniej wyrobimy w dziecku nawyk do regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego, tym lepiej!

Dobry stomatolog dziecięcy to podstawa!

Aby dziecko czuło się bezpiecznie u dentysty, musisz je przekonać, że w gabinecie dentystycznym nic mu nie grozi.  Przede wszystkim wybierz odpowiedniego dentystę dla dzieci. Osoba, która często pracuje z młodszymi pacjentami ma w sobie więcej empatii i zrozumienia dla ich lęku przed zabiegami dentystycznymi. Według zapytanych przez nas stomatologów dziecięcych z Warszawy, zwykle obawy dziecka znikają w ciągu kilku minut po rozpoczęciu przeglądu czy zabiegu. Maluch zauważa, że to co robi stomatolog nie sprawia mu bólu, a dodatkowo jest dla niego uprzejmy i wyrozumiały. Dlatego przy wyborze dentysty dla dziecka, kieruj się zarówno jego kwalifikacjami i doświadczeniem, jak i odpowiednim podejściem.

 

Wybierz gabinet stomatologiczny przyjazny dzieciom!

Wiele stomatologów dziecięcych w Warszawie wprowadziło ciekawe udogodnienia dla rodziców i dzieci, które zmieniają podejście najmłodszych do wizyt u dentysty. Jednym z takich udogodnień jest wizyta adaptacyjna  połączona z instruktażem mycia zębów. Taką opcję umożliwia pacjentom m.in. gabinet Smile Design Clinic w Warszawie. Na pierwszej wizycie, mali pacjenci poznają gabinet stomatologa, mogą zadać nurtujące ich pytania, a przy okazji dowiadują się jak prawidłowo dbać o higienę zębów. Po takiej wizycie, z pewnością lęk przed stomatologiem znacznie się zmniejszy, a może nawet zniknie na dobre! Warto także zwrócić uwagę na wygląd gabinetu. U wielu dentystów dla dzieci, maluchy mają dla siebie specjalny kącik, w którym mogą się pobawić i zrelaksować w oczekiwaniu na zabieg dentystyczny. Dla dzieci, taka chwila zabawy jest bardzo ważna i zwykle pomaga rozładować napięcie i stres. Czasami zdarza się, że nawet mimo wielu starań dentysty i rodziców, lęki dziecka są zbyt głęboko zakorzenione i nie udaje się do końca pokonać jego obaw. Pamiętaj, że istnieje możliwość użycia gazu rozweselającego. Jak opisują specjaliści ze Smile Design Clinic, jest to bezpieczna metoda na ukojenie nerwów malucha i przeprowadzenie zabiegu w komfortowych warunkach. Pod wpływem gaz rozweselającego (inaczej podtlenek azotu) dziecko rozluźnia się, uspokaja i wchodzi w stan marzeń sennych. Gaz zmniejsza także ból wywołany zabiegiem.

Jakie zabiegi dentystyczne u dzieci wybrać?

Większość dorosłych odwiedza stomatologa, gdy doskwiera im ból. Aby przekonać dziecko do wizyty u stomatologa, gabinet dentystyczny powinien być często odwiedzanym miejscem. Regularny przegląd stanu zębów i zabiegi profilaktyczne nie tylko oswoją pociechę z warunkami gabinetu stomatologicznego, ale także uchronią przed trudnym i potencjalnie bolesnym leczeniem zębów. U dzieci, bardzo ważne jest, aby odbyć pierwszą wizytę u dentysty odbyć możliwie wcześnie i sukcesywnie je powtarzać. Rozważni rodzice zabierają do stomatologa dziecięcego już kilkumiesięczne szkraby z pierwszymi mleczakami. W ten sposób, dziecko uczy się, że wizyta u dentysty to nic strasznego. U starszych dzieci można wykonywać zabiegi profilaktyczne, które chronią zęby przed różnymi chorobami, a zwłaszcza przed próchnicą. W warszawskiej klinice Smile Design Clinic, stomatologia dziecięca oferuje młodym pacjentom następujące zabiegi dentystyczne o charakterze profilaktycznym:

  • lakowanie – uszczelnianie bruzd zębów, które chroni przed próchnicą
  • lakierowanie(fluoryzacja lakierem) – pokrycie powierzchni zębów preparatem z fluorem, które zabezpiecza przed namnażaniem bakterii próchnica

Potrzebujesz dobrego stomatologa dziecięcego? Umów swoje dziecko na wizytę w Smile Design Clinic!